Принципи фінансової грамотності Голови ОСББ

Правління ОСББ, зокрема, Голова Правління, в кінцевому рахунку відповідає за стан коштів на рахунках ОСББ і не може відректися від фідуціарної відповідальності. З огляду на те, що на даний момент правління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку складається з різних осіб з різними ступенями фінансових знань нижче наведені основні принципи, яких слід дотримуватися, щоб забезпечити розумні фінансові операції. Перелік принципів підготовлений Асоціацією Кондомініумів США.

Банківські справи:

 1. Зберігати усі кошти ОСББ на різних рахунках, один - накопичувальний фонд для капітальних ремонтів (інакше кажучи, резервний фонд), другий -  операційний фонд.

 2. Підтримувати залишок грошових коштів на операційному рахунку в розмірі близько двох місяців витрат.

 3. Кожного місяця, або хоча би раз на квартал робити звірку банківських виписок і фактичних надходжень та господарських операцій. Не змішувати цю процедуру з здійсненням різних оплат.

 4. Вимагати від членів правління ОСББ брати участь у фінансових звірках раз на квартал. Матине менше двох підписів від членів правління про стан звірки.

 5. Потрібно не менше двох підписів членів правління, щоб отримати доступ до резервного фонду.

Планування:

 1. Створити довгостроковий фінансовий план активів ОСББ (грошові кошти, дебіторська заборгованість, резервний фонд, інвестиції і т.д.), що розглядається і переглядається щорічно.

 2. Розробити, письмово затвердити правлінням інвестиційну політику, процедури і правила поводження з фінансами, пріоритети витрат.

 3. Перевіряти стан резервного фонду і готувати дослідження на що ці кошти можуть бути витрачені.

 4. Підготувати довгостроковий операційний бюджет, що охоплює найближчі три-п'ять років.

 5. Чітко та ретельно визначайте потреби і цілі ОСББ перед плануванням використання резервних фондів.

Відкритість:

 1. Зробити планування бюджету гласним та відкритим, здійснювати звітування перед співвласниками багатоквартирного будинку щодо використаних коштів, виконаних робіт та запланованих витрат на майбутнє.

 2. Фінансовий річний звіт розмістити на доступному мешканцям Інтернет ресурсі, а якщо є можливість, надіслати копію такого звіту кожному співвласнику будинку.

Політика / Діловодство:

 1. Розробіть положення про відповідальність неплатників в рамках національного законодавства, щоб ви могли скористатися таким положенням для вимоги повернення заборгованості.

 2. Обирати виконавця послуг шляхом проведення відкритого конкурентного тендеру.

 3. Зберігайте докладні протоколи засідань правління та загальних зборів приділяючи пильну увагу всім податковим питанням.

Складання бюджету:

 1. Витрати бюджету на місяць краще складати виходячи з очікуваних реальних витрат, аніж загальну суму витрат на рік ділити на 12 місяців.

 2. Закладати в бюджет імовірну інфляцію.

 3. Порівняйте звіт про доходи і витрати з бюджетом на періодичній основі (принаймні раз на квартал).

Джерело: http://www.cairf.org/

Підготовлено ГО "Гарні справи"
Comments