Нацстратегія поводження з відходами


Статтю підготовлено в рамках проекту Реалізація політики управління відходами в країнах Східного партнерства згідно Угоди про асоціацію між Україною та Європейським СоюзомПроект реалізується в рамках регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного партнерстваза підтримки Європейського союзу, Міністерства закордонних справ Республіки Чехія і Національного фонду за демократію консорціумом з організацій країн Східного Європейського партнерства: Національний екологічний центр (Молдова), Міжнародний центр бізнесу та економічного розвитку (Грузія), Громадська організація “Гарні справи” (Україна).

Мінприроди представило громадськості для обговорення Національну стратегію поводження з відходами.

         «Змінюючи нашу поведінку» - таку назву має розділ присвячений твердим побутовим відходам. В редакції проекту Стратегію закладено роздільний збір твердих побутових відходів, біологічну переробку органічних відходів домогосподарств та зведення до мінімуму захоронення відходів на полігонах.

          Крім того, передбачено запровадження Розширеної відповідальності виробника. Виробники упаковки та товарів в упаковці нестимуть фінансову відповідальність на збір та утилізацію тієї упаковки, яка стала сміттям.

          Нагадаємо декілька важливих цифр : 

-                     300-350 кг на рік побутових відходів формує один громадянин.

-                     3,5 млрд грн – вартість вторинної сировини, яку щороку захоронюють в землю.

-                     10 млн. тон відходів щорічно захоронюють. 

-                     4 грн за тону середня вартість захоронення на полігоні в Україні.    

           Після затвердження стратегії Урядом України, будуть вноситися зміни і до законодавства у сфері відходів.

            Тому, при прийнятті нових законів важливо передбачити економічні стимули для розвитку галузі переробки побутових відходів:

-                     суттєво збільшити вартість захоронення відходів (понад 80 грн за тону).

-                     визначити механізми фінансування виробниками тари та упаковки системи збору на утилізації вторинної сировини та систему контрою цього процесу.

-                     передбачити переробку побутових відходів в альтернативні джерела енергії та реалізацію її по зеленому тарифу.     

           Країна має надзвичайний потенціал до залучення інвестицій в галузь переробки твердих побутових відходів, створенню робочих місць та розвитку «зеленої» економіки.

            Саме тому, шановні голови ОСББ, шановна громадо – ви відіграєте ключову роль у процесі зміни поведінки та підходу громадян до раціонального використання ресурсів.

            Повний текст стратегії за посиланням http://www.menr.gov.ua/press-center/news/123-news1/5635-opublikovana-tekhnichna-redaktsiia-proektu-natsionalnoi-stratehii-povodzhennia-z-vidkhodamy-dlia-podalshoho-hromadskoho-obhovorennia-tekst 

Автор - Ігор Дівчур - експерт ГО "Гарні справи" з питань політики еко-збалансованого розвитку.

Цей документ був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього документ є винятковою відповідальністю ГО "Гарні справи"  і ні в якому разі не може розглядатися як таким, що відображає позицію Європейського Союзу.

          

Comments