Ієрархія управління відходами


Статтю підготовлено в рамках проекту Реалізація політики управління відходами в країнах Східного партнерства згідно Угоди про асоціацію між Україною та Європейським СоюзомПроект реалізується в рамках регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного партнерстваза підтримки Європейського союзу, Міністерства закордонних справ Республіки Чехія і Національного фонду за демократію консорціумом з організацій країн Східного Європейського партнерства: Національний екологічний центр (Молдова), Міжнародний центр бізнесу та економічного розвитку (Грузія), Громадська організація “Гарні справи” (Україна).

Директива 2008/98/ ЄС про відходи наголошує на дотриманні ієрархії управління відходами:

(a) запобігання утворення відходів - попередження утворення відходів – будь які заходи що вживають до перетворення продукту на сміття.;

(b) підготовка до повторного використання - такі операції з утилізації як перевірка, очистка чи відновлення, коли продукти або їх компоненти, що стали відходами, готують для повторного використання без іншої попередньої обробки;

(c) переробка - операція з утилізації, коли відходи переробляються в продукти, матеріали або речовини для первинної чи іншої мети;

(d) інша утилізація, така як відновлення енергії - будь-яка операція, в результаті якої відходи приносять користь, замінюючи інші матеріали, які в іншому випадку були б використані для виконання конкретної функції, або відходи приготовлені для виконання такої функції, на заводі чи для більш масштабної економіки;

(e) ліквідація - будь-яка операція, що не є утилізацією, навіть якщо внаслідок такої операції додатково відбувається процес утилізації речовин або енергії.

Про запобігання утворення відходів. Нотатки з Плану Німеччини по запобіганню утворення відходів:

-     Звичайно, один із способів зменшити кількість відходів у державі – переорієнтувати економіку виробництва на економіку з надання послуг.

-          Всім відома залежність між економічним зростанням країни та її погіршенням екологічного стану. І всі держави намагаються таку залежність роз’єднати.

-          Слід пам’ятати що програма зі зменшення утворення відходів може суперечити економічним інтересам великого бізнесу.

-          У 2002 році Німеччина взяла курс на сталий розвиток і склала стратегічний план до 2020 року подвоїти переробку відходів у порівнянні з 1994 роком.

-          Попередження утворення відходів – будь які заходи що вживають до перетворення продукту на сміття.

-          Не має сенсу зменшувати відходи, якщо це призводить до економічного падіння. Не можна ставити екологічні цілі вище за економічні.

Заходи по запобіганню утворення відходів:

  Аналітика та мінімізація обсягів відходів, повинна відбуватись по відношенню до обсягів виробництва, росту населення, зайнятості.

      Підвищення рівня інформованості та залучення уваги громадськості.

      На виробництвах впроваджувати замкнутий цикл використання ресурсів.

      Стимулювати споживачів купувати продукти без упаковки.

      Збільшення терміну використання товарів.

      Збільшувати повторне використання товарів та їх інтенсивність.  Екомаркування

Цей документ був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього документ є винятковою відповідальністю ГО "Гарні справи"  і ні в якому разі не може розглядатися як таким, що відображає позицію Європейського Союзу.
Comments