Досвід‎ > ‎

Історія успіху Асоціації ОСББ "Спільна справа", м. Каховка

Це лише декілька прикладів з чим буде стикатися майже кожний голова ОСББ, але те того варто!

Ліля Мартинова,

Голова правління в Асоціації ОСББ "Спільна справа"

Мій досвід з управління ОСББ розпочався 01.10.2012року, коли власники нашого будинку обрали мене головою правління. На цей момент в місті існувало 18 ОСББ із загальної кількості 215 багатоповерхових будинків, але ні координаційного центру, ні відділу, який надає інформацію та правову допомогу не було. На той момент особливо я чула всього про два ОСББ в місті. Саме до голів цих ОСББ я і звернулась за допомогою. Мінімальну інформацію щодо роботи від них отримала, а надалі почала вивчати доступні матеріали з Інтернету.

Перший будинок прийняла на баланс в жовтні, а коли через два тижні розпочався опалювальний сезон, узнала, що в моєму будинку верхня розводка системи опалення. Висота горища один метр, на горищі знаходяться повітрозбірники та крани, якими спускають повітря з системи. Під всіма кранами стояли коробки від фарби, труби опалення були лише частково  вкриті скловатою. Одним словом-жах, кип’яток над головами в аварійному стані. Знайшла депутата нашого округу і звернулась до нього за допомогою. Першу зиму кожен день піднімалась на горище, контролювала щоб не було поривів. На наступну осінь нам таки виділили з місцевого бюджету 45046,00 на кап.ремонт верхньої розводки системи опалення. Пишу об’яви мешканцям в яких сповіщаю про виділені кошти. Не буду описувати скільки докладено зусиль знайти підрядника, який погодиться працювати в горищі метр висотою, та роботи виконані- нова система опалення! На загальних зборах цієї ж осені одна з власниць, яка живе на дев’ятому поверсі,  звинувачує мене в тому, що нам виділили кошти на ремонт даху, а я їх вкрала, бо дах не ремонтували. Подаю позов до суду «Про захист честі, гідності та спростування недостовірної інформації». Пройшли з нею п’ять судових засідань поки порозумілись, а тепер вона рекламує  ОСББ, розповідаючи друзям про наші ремонти.

Наступні складнощі виникли коли представники Міськгазу зобов’язали пройти навчальні курси по правилам користування газом, які коштували 300 грн. На той момент я ще не розуміла всіх тонкощів, тому позіхала навчатись. На першій же лекції в моїй голові виникло питання- що я тут роблю, яке я маю відношення до ваших розподільчих систем? Але вже оплачено, тому “корочку” отримала.

Черговий сюрприз – це заява про те, що ми є власниками ліфтового господарства, тому я як голова правління повинна пройти навчання яке коштує 350 грн., та підписати документ, що я є відповідальною особою за ліфти. Кажу їм –«Люди добрі, як я можу взяти на себе таку відповідальність і на підставі чого? У нас є договір з обслуговуючою організацією, яка має кваліфікованих працівників і несе відповідальність за технічний стан ліфтів. За це ми щомісяця платимо їм гроші.»  До мене навіть приїзжав якийсь чиновник з області, але я запропонувала йому подати на мене до суду. Більше за ліфти мене не чіпали.

Пожежники- відразу після створення ОСББ  зобов’язали мене підписати якийсь договір з третіми особами, сплатити 300 грн. та купити вогнегасники. Через рік знову та ж пісня. Попросила надати письмове пояснення на підставі яких нормативних документів голова правління ОСББ має це робити. До сих пір поки не турбують.

Місцева служба горгазу надала всім ОСББ договори, в яких були прописані зобов’язання ОСББ взяти на баланс внутрішньо будинкові газові мережі. Підняла на ноги всіх голів ОСББ, щоб ніхто не підписував такі договори, та запропонувала горгазу змусити нас підписати ці договори через суд.  Більше нас не чіпали.

Три сусідні будинки, які три роки спостерігали за нашим ОСББ весною 2015 року звернулись до мене із проханням, щоб я очолила їх ОСББ. Підготувала загальні збори, допомогла провести, провела реєстрацію, а як управляти будинком, в якому не є співвласником? Почала писати та дзвонити головам асоціацій по Україні. Так склалася доля, що я стала переможцем конкурсу «Школа ефективних багатоповерхівок». Знайшла в Інтернеті Юлію Сабатюк і за іронією долі ми з нею разом опинилися в Польші. Саме Юлія і навчила мене як організувати асоціацію ОСББ і будучи головою асоціації керувати будинками, в яких я не є співвласником. Тепер  і мені дзвонять із різних міст і просять допомоги у створенні асоціації.

Приймаю на баланс другий будинок 01.07.2015р-вісім під’їздів, п’ять поверхів. Вже іде тенденція подорожчання електроенергії, тому на загальних зборах пропоную співвласникам прийняти участь у державній програмі енергоефективності і отримати кредит на встановлення ЛЕД освітлення в під’їздах. Сума кредиту-11184грн. Отримую 90% підписів на згоду, 22 вересня отримуємо кредит, 15 листопада заходить компенсація 5600грн.і одразу закриваємо кредит. Результат- ідентичний будинок платить за електроенергію 800 грн. на місяць, а наше ОСББ-260-300грн. Позитивний досвід підштовхнув мене запропонувати співвласникам будинку, в якому я живу, скористатись програмою і встановити енергоефективні вікна в місцях загального користування. Пройшовши доволі складну процедуру по оформленню документів, 30 грудня 2015р. отримую кредит в сумі 82336грн. Вже наприкінці січня маємо нові енергоефективні вікна в будинку. Компенсація 46709,90грн. зайшла на наш рахунок в квітні 2016р. Співвласники будинку, в якому встановлювали ЛЕД освітлення, побачивши нові вікна в сусідньому будинку приймають рішення теж взяти кредит по програмі на нові вікна. 06.05.2016р отримуємо кредит на суму 124056грн.

Так як асоціація ОСББ, головою правління якою я є, здає звітність до РЕЗу за три будинки, то я попросила визначити для них один день здачі звітності. Разом із цим оформлюю договір з четвертим ОСББ. 11.03.2016 мені подзвонили із РЕЗу та запропонували підписати договори тільки з умовою 100% передоплати заявленого ліміту. 14.03.2016 поїхала із заявою в Обленерго, там відповіли, що тепер всі, навіть бюджетники будуть платити передоплату.  Звернулася до помічника народного депутата Сергія Хлань із своєю проблемою. В продовж трьох днів в телефонному режимі мала бесіди з юристами депутата. 22 березня мені подзвонили із РЕЗу та повідомили, що я можу підписати договори без умови передоплати.

На сьогоднішній будучи головою асоціації управляю чотирма ОСББ.  Останній будинок 56 квартир прийняла на баланс 01.03.2016року.  Будинку 35 років, всі мережі в жахливому стані.  Рівно через місяць трапляється дуже серйозна аварія- труба центрального водопроводу прориває і вся вода направляється в електрощитову. Грошей на рахунку ще не має, тому правління збирає з мешканців по 100 грн, за добу міняємо 20 метрів центральної магістралі на пластик. Знаходжу підрядника, який проводить обстеження та складає кошторис, сума-49000грн. Звертаюсь із заявою до мера міста, прошу допомогти з аварійним будинком. З грудня 2015року наполягаю на створенні міської програми со фінансування ОСББ та створення револьверного фонду для аварійних випадків.

Це моя історія. Прошу врахувати, що я відмінниця, яка мріяла стати слідчим з особливо важливих справ, в 17 років зрозуміла, що справедливості немає, повернула своє життя в зовсім інше русло. Моя професія товарознавець-організатор, освіта не повна вища, як результат розчарування в системі. У важкі 90 коли не платили зарплати з однорічною дитиною на руках не маючи ніякого навчання, почала стригти людей і заробляти на життя. Підсумок 18 років перукарської  діяльності у власній майстерні. Ці роки- незамінна практика з психології. Випадково ставши головою ОСББ я знову хочу вчиться і змінювати світ навколо себе на краще.

Підготовлено ГО "Гарні справи"

Надсилайте історії Вашого досвіду: harni.spravy@gmail.com