Перший досвід ЕСКО в Україні

Першим досвідом реалізації енергосервісних контрактів в Україні поділився Сергій Свистюк, сертифікований енергоаудитор, менеджер з управління проектами ТОВ «ДТЕК ЕСКО».


Як оцінити потенціал економії тепла у будинку?

Потенціал економії теплової енергії в будівлях різний. Все залежить від якості побудови та періоду, коли було зведено будівлю. Будівлі, що зведені до початку, середини 90-х років, в основному, мають значний потенціал – 30-50%, іноді й більше. Оцінити потенціал економії енергії в конкретній будівлі домоможе звіт з енергетичного аудиту – документ, який є дорожньою картою, що вказує напрямок руху власника будівлі до енергозбереження.

Дану послугу в Україні надають чимало компаній та професійних енергоаудиторів. Метою енергосервісної компанії є не сам енергоаудит, а реалізація його результатів. Для нас результат – це супровід проекту по реалізації енергоефективних робіт «на стороні» замовника (ОСББ, управляючої компанії) або надання послуги з енергосервісу, що є і має бути дуже цікавим для клієнтів (замовників), оскільки не кожен власник може знати, розуміти, як виконати ту, чи іншу роботу, тим більше тоді, коли мова йде про комплексну енергосанацію будівлі.


- В яких проектах ви приймали участь?

У 2008 році в м. Ніжин Чернігівської області у складі робочої групи ми провели майже комплексне утеплення житлового будинку з модернізацію системи опалення із встановленням індивідуального теплового пункту. Цінний досвід, оскільки вдалося досягнути реальної економії – близько 40%, як було заплановано енергоаудитом. Цей же досвід допоміг виявити складнощі при втіленні проектів, зробити висновки.

Що саме було зроблено?

- Встановлено потужний тепловий пункт з можливостю дистанційного управління, балансування системи, утеплення трубопроводів, естетичні роботи в під'їзді, пластикові вікна в місцях загального користування. Ефект був би більшим, якщо би мешканці погодилися утеплювати дах, перекриття в підвалі, замінити вікна у квартирах.

Ті, хто вже мали замінені вікна, вимагали повернення коштів за них - це був нонсенс. Тому ми просто створили механізм кредиту склопакетів за дуже низьким відсотком терміном до 2-х років. Як правило, погашення були дострокові. Так ми вийшли з конфліктної ситуації.

Були квартири, які мали власне утеплення, тому не вдалося домовитися про демонтаж індивідуального утеплення, воно залишилось. Робити все по єдиній технології було б правильно, оскільки ми ведемо технагляд і гарантуємо якість. Зимою ми перевіряли тепловізором - наші роботи виявилися набагато кращі, ніж проведені до нас.

Не змогли домовитися з мешканцями про однотипність балконів, щоб будинок виглядав естетично.

Для максимального ефекту важливо пам'ятати про комплексне виконання робіт.


Як укладалися договори?

- Договір енергосервісу ґрунтувався на послузі по опаленню та ГВП, тому укладали його індивідуально з кожною квартирою. 3,5 роки ми витратили на організаційні питання, щоб стати посередником між теплопостачальною компанією та споживачами. Це була помилка.

Як мешканці відреагували на реалізовані заходи?

- Перші збори мешканців ОСББ дали 100% “проти” проекту. Протягом року проводили просвітницьку роботу. Також допоміг державний грант (співфінансування). Потім складали протокол  - 75% згідних. Ми спершу зробили роботи, а потім планували заключити договори, щоб людей заохотити. Але через 3 роки, поки ми боролись за право купувати тепло по тарифу, як для населення, мешканці отримавши термомодернізований будинок, не так охоче укладали договори з енергосервісною компанією. Це була помилка з нашого боку. Спочатку треба було укладати договори, а потім виконувати роботи.

Чи були ще проекти?

У 2010 році в м. Луцьк схема аналогічна як у Ніжина. Результат - 40% економії по будинку. В цьому проекті я надавав консультації місцевій ЕСКО, яка реалізовувала проект.

Були складнощі?

Основна проблема – для ЕСКО, як посередника з послуги теплопостачання, тому для неї діяв тариф 800 грн як для юридичної особи, тоді як тариф для мешканців складав 300 грн.

Тепер ЕСКО механізм легший – договір укладається між двома юридичними особами ЕСКО і ОСББ і він не ґрунтується на наданні послуги по опаленню, а на наданні послуги з енергосервісу. Це велика різниця.  

Якщо ОСББ співфінансує ЕСКО, тоді економію можуть домовитися ділити пропорційно внесеним долям.

Як розвиваються ЕСКО-послуги зараз?

- На сьогодні майже немає ЕСКО компаній, які надають комплексну послугу, тому що такі проекти мають великий строк окупності. Тому переважно будуть робити заходи зі швидкою окупністю. ЕСКО зараз підуть в ті міста, де найбільший тариф, в основному, де газове опалення. Ключовий фактор для ЕСКО компанії – величина тарифу і потенціал економії. Величина тарифу і економія енергії впливає на строк договору.

Як обирати ЕСКО компанію?

Часто, крім вивіски, справжньої ЕСКО як такої немає. Як правило, це компанії, які пропонують енергоаудит, проектування. Справжня ЕСКО компанія це та, що здійснює комплекс заходів та вкладає власні кошти, а не просто енергоаудит.


Яка розмежовується відповідальність ЕСКО компаній і мешканців?

- Протягом дії договору, ЕСКО компанія несе відповідальність за справність обладнання, системи утеплення. Але якщо є ушкодження від мешканців, зламані вікна, або вм’ятини у фасаді, то вибачте, це відповідальність самих мешканців. Звісно можна це страхувати, але тоді збільшується вартість проекту і відповідно строки.

Був, наприклад, випадок, коли голова ОСББ почав самовільно втручатися в систему опалення. Хоча по договору прописано - не втручатися самовільно. Всі показники роботи системи ми можемо контролювати дистанційно. Ми побачили ненормальні значення і швидко виїхали на місце. Голова ОСББ каже, що отримав скарги від власника квартири про холодні батареї. Я провів переговори з тим власником. Його аргумент був наступний: у мене холодні батареї, а у сусідньому будинку - гарячі, за що я плачу гроші? Відбувся діалог:

  • Чи вам холодно?

  • Ні.

  • Температура у квартирі 22 градуси, саме цього ми і прагнули досягти, щоб температура в квартирі була висока, а батареї холодні. В цьому і полягає економія!


Які особливості ОСББ як суб'єкта ділових відносин?

- До особливостей договору з ОСББ можна віднести, можливо, тільки одне – це те, що ОСББ юридична особа, рішення якої залежить від загальних зборів. Тобто, рішення "робити", чи "не робити" енергосервіс приймається колегіально, а не керівником. Як показує практика – це не завжди вдається. В даному випадку багато, що залежить від ініціативи правління ОСББ і того, на скільки мешканці довіряють цьому правлінню.

Зпрошуємо прокоментувати на Facebook!

Матеріал підготовлено колективом ГО "Гарні справи".