Кроки до економії тепла

опубліковано 10 лют. 2016 р., 15:17 Oleksandra Gumeniuk   [ оновлено 10 лют. 2016 р., 15:26 ]

Потенціал підвищення ефективності споживання теплової енергії в будинках складає 30-50%. Закцентуємо увагу, що будь-які заходи в першу чергу мають бути доцільними і нести економію.

Нажаль поширеність інформації про енергоефективність – дуже слабка. Є хибна думка, що індивідуальні заходи (виконані окремими квартирами) є енергоефективними, хоча гроші витратили на вікна, на утеплення, але платити менше не стали, бо загальнобудинкова система управління теплом залишилась стара.

Суть енергоефективності полягає в очікуваному результаті - економії! Мешканці після енергоефективних заходів платять менше, бо споживають менше тепла. Тобто після утеплення середня квартирна температура стала вища, а шляхом регулювання температури будинок споживатиме менше теплової енергії ніж до утеплення – от і економія.

Хоча, держава звернула увагу на проблему енергоємності житлових будинків (мова йде про державну підтримку енергозбереження), але не правильно називати, наприклад просту заміну вікон в окремій квартирі повністю енергоефективними заходами – комфорт отримали, а економії немає. Незважаючи, що протягом 2015 року зі сторони енергопостачаючих компаній, громадських організацій, міських адміністрацій проведено зустрічі з головами ОСББ про енергоефективні заходи, поінформованість про них залишається низькою.

Кроки до економії опалення (рекомендований порядок):

1. Лічильник на тепло, загальнобудинковий. Якщо система будинку дозволяє, тоді поквартирні лічильники на тепло. Це золоте правило. Неможливо економити те, що не може обліковуватися, немає базової лінії для економії. Практика показує, що платежі по загальнобудинковому лічильнику на 30% менші, ніж платежі згідно норм. За різними даними, частка житлових будинків в Україні, що мають лічильники сягає 37%. Це дуже мало.

Хто має ставити лічильник. Не можемо говорити про всі міста України, але в Києві, Київенерго має закладені в тариф витрати по встановленню загальнобудинкових лічильників на тепло. Встановлює їх за відповідно до затвердженого в інвестиційній програмі графіку. Поза графіком мешканці можуть встановлювати лічильники самостійно. Щоб дізнатися хто має ставити лічильник у вашому місті, і коли за планом ваш будинок, зателефонуйте теплопостачальній компанії свого міста. Перелік теплопостачальних компаній та їх тарифи затверджені у Постанові НКРЕКП від 31.03.2015  № 1171.

2. Обладнання регулювання тепла. Лічильник сам по собі лише фіксує фактичне споживання енергії. Але в залежності від температури на вулиці, місяця (жовтень, березень) або часу дня (день/ніч) можна регулювати кількість споживання теплової енергії. Таким чином можна економити обсяги використаного теплоносія.

3. Заміна вікон у місцях загального користування, у приватних квартирах, на ті, з яких не дме холодом. Або утеплення існуючих вікон. Двері виходу на загальний балкон не мають самостійно відкриватися від протягу.

4. Утеплення вхідної групи (тобто вхід у під’їзд), самодоводні двері, які щільно зачиняються.

5. Утеплення горища (тех. поверх, дах). Тобто спочатку тех. приміщення і потім дах, а не просто дах. Буває, що тех. приміщення тепле, бо всі комунікації виходять на горище.

6. Утеплення підвалів. Є державні норми, якими передбачені вимоги до огороджувальних конструкцій та інженерних систем, наприклад товщина ізоляції труб повинна бути не менше діаметру самої труби. Є одне просте правило, якщо поверхня тепла - є тепловтрати.

7. Вентиляція (рекуперація). Вентиляція, до речі, має значний вплив на енергозбереження будинком. Нажаль важко встановити систему вентиляції загальнобудинкову, але індивідуально на конкретну кімнату обладнання є. І треба мешканцям про це говорити.  

8. Балансувальні клапани: встановлення теплових пунктів включає встановлення балансування клапанів. Оскільки через часте втручання в систему теплопостачання, що є протизаконним (збільшують кількість секцій батарей, роблять теплу підлогу, врізаючись в існуючу систему опалення або ГВП) в деяких кімнатах холодніше або тепліше. Все має відбуватися за проектом, що передбачає перерахунок теплового навантаження на будинок, і відповідне корегування. Якраз балансувальні клапани трохи «вирівнюють» систему у ситуаціях коли є втручання. Неправильно без проекту змінювати систему теплопостачання в квартирах.

Іноземні і наші експерти збентежені такою активністю по зміні опалювальної системи в хаотичному неузгодженому порядку, оскільки це дуже впливає на теплопостачальну та теплогенеруючу організацію, та в подальшому на якість їх послуг, хоча левова частка вини лягає на самих власників квартир, які без узгодження втручаються в систему опалення будинку, бо вони самовільно змінюють теплові навантаження об’єкта.

9. Герметизація міжпанельних швів у панельному будинку.

10. Утеплення стін, як найдорожчий - останній пункт. Важливо розуміти, утеплення стін відбувається системою утеплення. Мова не окремо про мінеральну вату, пінопласт, а саме про систему, яка включає в себе все: дюбеля, сітку, клей, утеплювач, штукатурку, фарбу та виконання всіх робіт.


Закцентуємо увагу, що будь-які заходи в першу чергу мають бути доцільними і нести економію.

Доцільність визначається вимірами і розрахунками фахового енергоаудитора. Скільки кожна вкладена копійка приносить економії.

«Важливо, аби робота, проведена енергоаудитором, мала втілення в життя у подальших заходів. Якщо замовляють енергоаудит заради енергоаудиту - у цьому немає сенсу. Якщо замовник надає чужий енергоаудит, я все одно його перевіряю. Моя приказка: «хто намалював, той і відповідає», - говорить Сергій Свистюк, менеджер з управління проектами ТОВ «ДТЕК ЕСКО».

Бюджет комплексу енергоефективних заходів залежить від кожного окремого будинку і сильно залежить від кількості квартир.

Енергоефективність – справа не дешева, але важлива для екології (менше споживання тепла, менша його генерація, менше спалення вугілля, і відповідно, менше викидів СО2), енергетичної незалежності (менше імпортувати палива) і доцільна (зменшуються суми квитанцій).

Щодо фінансування заходів с енергоефективності для житлових будинків, є такі можливості:

1. Державна пограма підтримки

2. Муніципальні пограми підтримки ОСББ

3. ЕСКО (енергосервіс).

4. Власні накопичення ОСББ, спонсорська допомога.


Експерти статті:

Олексій Тихонов - експерт з енергоефективності ГО "Муніципальна енергія".

Статтю підготовлено колективом ГО "Гарні справи".

Comments