ЕСКО механізм

Трішки термінології згідно Закону від 09.04.2015 № 327-VIII:

Енергосервіс – комплекс технічних та організаційних енергозберігаючих (енергоефективних) та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником енергосервісу споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів та/або житлово-комунальних послуг порівняно із споживанням (витратами) за відсутності таких заходів.

Енергосервісний договір – договір, предметом якого є здійснення енергосервісу виконавцем енергосервісу, оплата якого здійснюється за рахунок досягнутого в результаті здійснення енергосервісу, скорочення споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів, та/або житлово-комунальних послуг порівняно із споживанням (витратами) за відсутності таких заходів.

Компанії, що надають послуги з енергосервісу, укладаючи енергосервісні договори, скорочено називають ЕСКО.

Енергосервіс бере свій початок у 70-х роках з США.

Хто може бути замовником енергосервісу? Зручніше для ЕСКО працювати з ОСББ або управляючою компанією, з одним замовником - юридичною особою. Перевага надається управляючій компанії, що керує ОСББ. Якщо напряму з ОСББ, то там згоду на енергосервісний контракт мають дати 75% мешканців житлового будинку. Це довго і фізично важко.

Суть ЕСКО - вид діяльності, який дозволяє вкладати кошти в енергозбереження і повертати їх з економії. Складається з 2-х етапів: 1. інвестиційний, 2. моніторинговий.

Інвестиційний етап включає в себе підготовчі роботи, що слугують для організації проекту та виконання самих робіт:

Енергоаудит. Звіт енергоаудиту дає чітке розуміння з похибкою 5-10%, скільки потрібно вкласти коштів і яка буде економія, а також, що в першу чергу цікавить інвестора – терміни окупності енергоефективних робіт. Як правило, локальна енергопостачаюча організація в місті повинна надавати консультації з енергоаудиту та енергоефективності. Але такий підхід використовують далеко не всі організації і Киівенерго тут, мабуть одні з перших, хто надає консультації та виконує енергоаудит для своїх клієнтів.

Бізнеспланування. Опис кожного заходу, їх вартість, терміни укладання договору на енергосервіс, фінансові потоки в часі для ЕСКО і замовника. Буває так, що ЕСКО компанія має власні кошти, але буває, що в ЕСКО компанії кошти кредитні, що відображається в бізнес-плані – це впливає на терміни дії угоди. За цей термін ЕСКО компанія не тільки повертає кошти, вкладені в енергоефективні заходи, але і заробляє, бо ЕСКО - бізнес.

Проектно-кошторисна документація. Замовник має фінансувати цей документ але необов’язково. За погодженням сторін – це може виконати і ЕСКО.

Енергосервіс може надаватись в будинку на основі співфінансування, наприклад, 80 на 20%, 90 на 10%.

Строки виконання енергосервісу. Краще починати обстежувати будинок, коли він під навантаженням, в опалювальний сезон – у грудні, щоб січень-березень присвятити узгодженню бізнес-плану і проектно-кошторисної документації. У квітні вже можна укладати договори та розпочати будівельно-монтажні роботи, і до жовтня все закінчити.

Моніторинговий етап наступає, коли виконані роботи, замовних прийняв їх, обладнання та системи експлуатуються. Виконавець разом із замовником контролює роботу систем, знімає покази лічильників і рахує величину економії. Так відбувається до повного завершення договору.

В договорі прописується величина економії, що прив’язана до базової лінії. Тобто описується теперішній стан споживання тепла і майбутній.

Договір енергосервісу укладається з ОСББ або управляючою компанією, а не з кожною квартирою індивідуально.  

У випадку неплатежів, у договорі прописується відповідальність у межах правового поля.

ОСББ більш дисциплінований платник за тепло, ніж звичайний будинок.

Після закінчення терміну договору все нове обладнання переходить у власність будинку. 

Експерт статті Сергій Свистюк, сертифікований енергоаудитор, менеджер з управління проектами ТОВ «ДТЕК ЕСКО».